شنبه -پنج شنبه 8:00 صبح تا 8:00 عصر

انحراف ستون فقرات

اسکولیوز یا کجی ستون فقرات نوعی ناهنجاری است. در این عارضه ابتدا انحنای ستون فقرات به شکل کمان باز تغییر شکل می‌دهد و درصورتی که اقدامات مناسب پیشگیری‌کننده ارتوپدی انجام نگیرد ستون فقرات برای ایجاد تعادل کم‌کم به شکل S لاتین در خواهد آمد. مرکز پزشکی درمانی نسخه با بهره‌گیری از بهترین متخصصان کشور و روزآمدترین تجهیزات پزشکی، مناسب‌ترین درمان‌ها را برای بیماران مبتلا به منظور جلوگیری از پیشرفت ناهنجاری و اصلاح آن در نظر می‌گیرد.

 

 

تعریف اسکولیوز

انحراف جانبی ستون فقرات چیست؟

انحراف طرفی ستون مهره‌ها، به نحوی که زاویه ی شوکی مهره‌ها به سمت تقعر و بدنه مهره‌ها به سمت تحدب چرخش پیدا ‌کند را در اصطلاح پزشکی اسکولیوز می‌نامند. در واقع در حالت عادی وقتی از روبرو به ستون مهره‌ها نگاه کنیم، آن را در امتداد یک خط مستقیم و عمودی صاف می‌بینیم اما در افراد مبتلا به اسکولیوز یا انحراف جانبی ستون مهره، این خط صاف دچار خمیدگی می‌گردد و از روبرو دیگر ستون مهره به‌صورت یک خط مستقیم دیده نمی‌شود. در این حالت ستون مهره‌ها به یک یا هر دو سمت دچار خمیدگی می‌شود.

علایم و نشانه‌های اسکولیوز

اسکولیوز اغلب در شروع بیماری درد ندارد و  تشخیص آن می‌تواند مشکل باشد اما توجه به برخی نشانه‌ها می‌تواند در تشخیص به موقع بیماری و درمان مناسب مفید باشد. این علائم شامل:

1-قرار نداشتن شانه‌ها و یا دو سمت لگن در یک سطح؛ مثلا یکی از شانه‌ها بالاتر از شانه دیگر باشد.

2-در یک سمت ستون مهره‌ها در قسمت پشت، حالت برجستگی یا کوهان‌مانند وجود داشته باشد.

3-ضعف عضلات یک سمت ستون مهره‌ها که در معاینات، خود را به‌صورت تحلیل رفتن عضلات یک سمت ستون مهره‌ها نشان می‌دهد.

4-کمردرد مزمن از علایم دیگر این ناهنجاری است.

5-افتادگی شانه‌ها نیز می‌تواند نشانه ابتلا به اسکولیوز باشد.

6-تمایل به خوابیدن روی یک سمت در هنگام دراز کشیدن به پشت که در اثر چرخش ستون مهره ایجاد می‌شود.

 

روش‌های درمان اسکولیوز

روش‌های درمانی مختلفی برای اسکولیوز وجود دارد. متخصص طب فیزیکی مرکز درمانی نسخه، پس از انجام غربالگری و تعیین شدت و گستردگی ناهنجاری از طریق روش‌های پیشرفته‌ای مثل اسکن سه‌بعدی ستون مهره‌ها، در ابتدا تا حد امکان روش‌های درمانی غیرجراحی مانند شراس، ورزش‌درمانی و استفاده از بریس را تجویز می‌کند. در واقع انجام عمل جراحی اسکولیوز به دلیل خطرات و عوارض احتمالی متعاقب آن و اینکه برخی از بیماران، از روش‌های جراحی پاسخ نامطلوب گرفته و وضعیت آنها حادتر شده، همواره این روش‌ را به عنوان آخرین گزینه درمانی پزشک و تنها در موارد خاص، مد نظر قرار می‌گیرد.

بیماران مبتلا به اسکولیوز می‌توانند در مرکز پزشکی درمانی نسخه از خدمات سایر کلینیک‌های مرتبط نیز بهره‌مند شوند که انواع شیوه‌های فیزیوتراپی، آب‌درمانی، کاردرمانی و ورزش‌درمانی از آن جمله هستند.

 

 

رزرو نوبت

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.

مشاوره با ما

فروشگاه سلامت نسخه

فروشگاه محصولات سلامت نسخه ارائه دهنده انواع اورتز،پروتز، صندل، کفش و کفی طبی است و متناسب با انواع بیماری ها و اختلالات شناخته شده در پا و مشکلات اسکلتی- عضلانی مربوط به راستای قامت هر فرد شامل انواع کمربند ها، زانو بند و بریسهای طبی است که آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

بازدید از فروشگاه

 

 

مشاوره آنلاین

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.ما اینجا هستیم تا در شناخت مشکلات و بیماریهایی که سلامت شما را تهدید می کنند، خدمات مشاوره ی کارشناسان مرکز پزشکی درمانی نسخه را ارائه دهیم.

درخواست مشاوره تلگرامی

ساعات کاری مرکز

  • شنبه تا پنجشنبه  8 صبح تا 8 عصر
  • جمعه  تعطیل

آدرس و تلفن مشاوره

  • تهران، خیابان ملاصدرا، ابتدای شیرازی شمالی، مرکز درمانی نسخه، شماره 154 
  • شماره تماس : 02143682
  • شماره تلفن فروشگاه سلامت : 02188628047
  • صندوق پستی : info@noskheh.org 

خبرنامه

همکاری با نسخه

ماکجا هستیم?

آدرس

 میدان ونک، خیابان ملاصدرا، ابتدای شیرازی شمالی، مرکز پزشکی درمانی نسخه، شماره 154

شماره تماس
02143682 

شماره تلفن فروشگاه سلامت : 02188628047

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز طب پیشگیری و ارتقا سلامت نسخه مي باشد ( © 1398)