شنبه -پنج شنبه 8:00 صبح تا 8:00 عصر

تنگی کانال نخاعی چیست؟

روش های درمان تنگی کانال نخاعی

کانال نخاع و فضای درون‌مهره‌ای ممکن است به دلایل مختلف تنگ شود. در نتیجه این تنگ‌شدگی، به ریشه‌های عصبی فشار وارد می‌شود که این فشردگی در هر قسمت از ستون فقرات می‌تواند باعث درد و ناراحتی فرد شود. مرکز پزشکی درمانی نسخه با تیم های درمانی مجرب و کلینیک‌های تخصصی‌ می‌تواند بهترین و کم‌خطرترین درمان‌ها را برای این مشکل به شما ارائه دهد.

 

 

تنگی کانال نخاعی چیست؟

ستون فقرات از قاعده جمجمه تا استخوان خاجی و دنبالچه امتداد دارد، از اعصاب و نخاع حفاظت می‌کند و به بدن توانایی حرکت، خم شدن، چرخش و ایستادن می‌دهد. مهره‌ها از یک بخش تنه و یک بخش قوس مهره‌ای تشکیل‌شده‌اند. بخش تنه شامل غضروف و دیسک است. دیسک مانند ضربه‌گیر، فشارهای واردشده به ستون مهره‌ها را جذب و خنثی می‌کند. در بخش قوس مهره‌ای هر مهره، سوراخ بزرگی وجود دارد که این سوراخ‌ها در طول ستون مهره‌ها و با قرار گرفتن در امتداد یکدیگر، کانال عبور نخاع را تشکیل می‌دهند. کانال نخاعی مجرایی است در مرکز ستون فقرات که از روی‌هم قرار گرفتن مهره‌ها به وجود می اید، به دلیل وجود عوامل مختلفی کانال نخاع یا فضای درون مهره‌ای تنگ می‌شود و نتیجه آن وارد شدن فشار به ریشه‌های عصبی است. در حقیقت تنگی کانال نخاعی به معنی کاهش فضایی است که نخاع در آن قرار دارد که باعث فشار به نخاع و ریشه‌های عصبی می‌شود این فشردگی در هر قسمت از ستون فقرات می‌تواند به وجود اید و باعث درد و ناراحتی در بیمار شود، اگر تنگی کانال نخاعی در ناحیه گردن باشد تنگی کانال نخاعی گردنی و اگر در ناحیه کمر باشد تنگی کانال نخاعی کمری گفته می‌شود. در حقیقت تنگی کانال نخاعی ۴۰ درصد به علت هیپرتروفی شدن (زیاد رشد کردن) نسج نرم داخل نخاع و ۶۰ درصد به علت هیپرتروفی شدن ساختمان‌های استخوانی نخاع به وجود می‌آید. این بیماری معمولا بعد از 50 سالگی ایجاد می‌شود و آمار شیوع ان در خانم‌ها و آقایان به یک‌میزان است. درواقع حدود 8 تا 10 درصد از افراد احتمال دارد با این وضعیت را در طول زندگی خود مواجه شوند.

 

عوامل مؤثر بر ایجاد تنگی کانال نخاعی

استخوان مهره پنجم کمر معمولا به‌عنوان بزرگ‌ترین و ضخیم‌ترین استخوان مهره‌ای شناخته می‌شود چراکه وظیفه تحمل وزن و فشار از بالاتنه و پایین‌تنه را بر عهده دارد. تنگی کانال نخاع نیز معمولا در مهره‌های 4 و 5 کمر ایجاد می‌شود. عوامل متعددی در ایجاد تنگی کانال نخاعی مؤثر است:

• اختلالات مادرزادی و ژنتیک

• تصادف و ضربه

• رفتارهایی که باعث آسیب‌های مکرر در طولانی‌مدت به ستون فقرات می‌گردد

• تنگی ناشی از لیز خوردگی یا سرخوردگی مهره‌ها (اسپوندیلولیستیزیس)

• بالا رفتن سن: با افزایش سن میزان کلاژن نوع دو کم می‌شود و آب دیسک از ۸۰ درصد به ۷۰ درصد می‌رسد و دیسک مستعد ترک خوردن می‌شود. همچنین با افزایش سن علاوه بر کاهش کلاژن تیپ ۲ میزان کندرویتین سولفات دیسک کم می‌شود و میزان کراتین سولفات آن زیاد می‌شود و دیسک مستعد ترک خوردن می‌شود.

• آرتروز و به وجود آمدن زائده‌های استخوانی در ستون فقرات

• بیرون‌زدگی یا پارگی دیسک

• توده‌های سرطانی و استخوانی

• انحراف در ستون فقرات یا اسکولیوزیس

• بیماری‌های سیستمیک مثل روماتیسم، آکرومگالی، پاژه، اسپاندولیت آنکیلوزان، فلوروزیس و تومورها و بی‌ثباتی در ستون فقرات تنگی کانال نخاع در بیشتر موارد به علت عدم ثبات در ستون فقرات و عادت‌های نادرست در زندگی روزمره ایجاد می‌شود.

 

علائم تنگی کانال نخاع 

ــ احساس گزگز

ــ مورمور و بی‌حسی در اندام تحتانی بدن

ــ ناتوانی درحرکت برای مسافت‌های عادی

ــ درد در کمر و پا و بی‌حسی که باگذشت زمان زیاد می‌شود؛ با بروز سردی یا دمیدن باد به کمر این درد افزایش می‌یابد و در گرما ممکن است کم یا قطع شود. ــ دردی مشابه درد سیاتیکی که به پاها انتشار می‌یابد.

ــ درد درراه رفتن طولانی یا ایستادن طولانی افزایش می‌یابد.

انواع تنگی کانال نخاعی ازنظر علت به وجود آمدن چیست؟

ازنظر علت به وجود آمدن به‌طورکلی تنگی کانال نخاعی به 2 دسته اصلی تقسیم می‌شود.

1- تنگی کانال نخاعی مادرزادی این دسته از بیماران از بدو تولد کانال نخاع کوچک‌تری نسبت به سایر افراد عادی دارند و معمولا شکل کانال نخاعی آنها به شکل مثلثی است. در این دسته از بیماران سن بروز بیماری زیر 55 سال است اکثر این بیماران حوالی سن 40 سالگی دچار نشانه‌های بیماری می‌شوند و نیاز به درمان پیدا می‌کنند. تنگی کانال نخاعی به دودسته تقسیم می‌شود اگر در زیر ۵۵ سال تشخیص داده شود معمولاً از نوع مادرزادی است.

2- تنگی کانال نخاعی دژنراتیو (اکتسابی) سن بروز بیماری تنگی کانال نخاعی بالای 55 سال و نتیجه لقی مهره‌ها است و همان‌طور که در بالا به آن اشاره شد مفاصل این‌گونه افراد زود دچار ناپایداری یا لقی مهره می‌شود، مفصل (فاست) شل شده برای ایجاد پایدار نگه‌داشتن ستون مهره‌ها مجبور است سطح تماس خود را افزایش دهد و درنتیجه رشد بیش‌ازحد می‌کند و این رشد درنهایت به ضرر بدن تمام می‌شود زیرا ناپایداری ستون مهره‌ها جبران می‌شود ولی در عوض جای ریشه‌های نخاعی کم می‌شود.

درمان تنگی کانال نخاعی

• بهبود انعطاف‌پذیری عضلات و تقویت تدریجی آن‌ها

• استفاده از داروهای ضد تشنج که باعث کاهش دردهای عصبی می‌شود

• استفاده از یخ و گرما ممکن است در موارد تنگی کانال ناحیه گردنی

• استفاده از طب سوزنی در بیمارانی که چسبندگی عضلات کمر

• استفاده از واکر و عصا

• جراحی (در مواردی که با روش‌های گفته‌شده، درمان تنگی کانال امکان‌پذیر نباشد و یا علائم پیشرفت کند، ممکن است جراحی لازم شود اما باید توجه داشت که انتخاب برای جراحی باید دقیق باشد زیرا در مواردی ممکن است علائم نه‌تنها باقی بماند بلکه حتی بد‌تر هم شود. )

به گفته حکیم بزرگ ایران‌زمین بوعلی سینا، تجمع سودا و بلغم و مواد زائد در ستون فقرات موجب تنگی ستون فقرات می‌شود این حکیم این عارضه را نتیجه ان می داند که اگر یک ناحیه از ستون فقرات ضعیف شود بدن فضولات و مواد زائد را به‌جایی که ضعیف شده سوق می‌دهد و این عامل ایجاد تنگی ستون فقرات این جمله نشان‌دهنده اهمیت موضوع تنگی کانال نخاعی و قدمت دیرینه ان و همچنین مورد توجه بودن این موضوع از نظر پزشکان است . در پایان باید به این نکته اشاره کرد که توجه به درمان های لازم و مربوط به بیماری های شایع ستون فقرات همچون دیسک کمر و درمانهای مربوط به سیاتیک ،تنگی کانال نخاعی و سایر بیماری های ستون فقرات باید در کانون توجه بیماران قرار گیرد زیرا عدم توجه به موقع به مشکلات و عارضه های ستون فقرات علاوه بر وخیم تر شدن وضعیت حرکتی این بیماران در وهله اول امکان آسیب های شدید تر به مرور زمان را درمیان انها افزایش می دهد آسیب هایی که گاها منجر به انجام جراحی های پر ریسک و تحمیل هزینه های سنگین به بیماران می شود. یکی از پیشرفته ترین کلینیک های تخصصی در زمینه تشخیص،پیشگیری و درمان عارضه های کمر و ستون فقرات بویژه دیسک کمر در تهران ،کلینیک فوق تخصصی نسخه است . این مرکز آماده ارائه کلیه خدمات درمانی اعم از فیزیوتراپی و در صورت لزوم جراحی های مربوط به ستون فقرات را می باشد.

رزرو نوبت

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.

مشاوره با ما

فروشگاه سلامت نسخه

فروشگاه محصولات سلامت نسخه ارائه دهنده انواع اورتز،پروتز، صندل، کفش و کفی طبی است و متناسب با انواع بیماری ها و اختلالات شناخته شده در پا و مشکلات اسکلتی- عضلانی مربوط به راستای قامت هر فرد شامل انواع کمربند ها، زانو بند و بریسهای طبی است که آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

بازدید از فروشگاه

 

 

مشاوره آنلاین

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.ما اینجا هستیم تا در شناخت مشکلات و بیماریهایی که سلامت شما را تهدید می کنند، خدمات مشاوره ی کارشناسان مرکز پزشکی درمانی نسخه را ارائه دهیم.

درخواست مشاوره تلگرامی

ساعات کاری مرکز

  • شنبه تا پنجشنبه  8 صبح تا 8 عصر
  • جمعه  تعطیل

آدرس و تلفن مشاوره

  • تهران، خیابان ملاصدرا، ابتدای شیرازی شمالی، مرکز درمانی نسخه، شماره 154 
  • شماره تماس : 02143682
  • شماره تلفن فروشگاه سلامت : 02188628047
  • صندوق پستی : info@noskheh.org 

خبرنامه

همکاری با نسخه

ماکجا هستیم?

آدرس

 میدان ونک، خیابان ملاصدرا، ابتدای شیرازی شمالی، مرکز پزشکی درمانی نسخه، شماره 154

شماره تماس
02143682 

شماره تلفن فروشگاه سلامت : 02188628047

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز طب پیشگیری و ارتقا سلامت نسخه مي باشد ( © 1398)