شنبه -پنج شنبه 8:00 صبح تا 8:00 عصر

گردن درد

گردن به‌دلیل ساختار ویژه‌ و تحرک مداوم آن، به‌طور مداوم در معرض آسیب‌ها و عوارض مختلف است و مرکز پزشکی درمانی نسخه، به‌عنوان بزرگترین مرکز تخصصی بیماری‌های گردن و ستون فقرات با بهره‌گیری از دانش پزشکان متخصص و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، به درمان مشکلات گردن بیماران، از قبیل آرتروز گردن، دیسک گردن، گردن‌دردهای حاد و مزمن و خشکی عضلات گردن می‌پردازد.

 

 

چرا گردن درد می‌گیریم؟

بیش از ۸۰درصد مردم دست‌کم یک بار در زندگی خود دچار درد گردن می‌شوند. این عارضه ممکن است به دلیل بد خوابیدن، حرکات یا حالات غلط بدن، سندرم های عضلانی و یا آسیب‌دیدگی‌ها باشد.

 

علایم گردن‌درد چیست؟

درد ستون فقرات گردنی ممکن است با علایمی مثل درد گردن، درد شانه، درد بازو، مور مور شدن بازوها، دست‌ها یا انگشتان، بی‌حسی بازوها، دست‌ها یا انگشتان، درد شدید بازوها، دست‌ها یا انگشتان، بی‌حسی بازوها، افتادن مکرر اجسام از داخل دست، ضعف پاها، به‌هم‌خوردن تعادل یا تلوتلو خوردن هنگام راه رفت، کاهش وزن، سردرد و تهوع همراه باشد.

 

انواع گردن‌درد

گردن‌درد به طور کلی به سه دسته گردن‌درد محوری، رادیکولوپاتی و میلوپاتی تقسیم می‌شود:

گردن‌درد محوری: این نوع درد گردن، از نوع عضلانی اسکلتی بوده و تنها شامل درد گردن یا بافت نرم آن می‌شود. آسیب ویپلش که نوعی رگ به رگ شدن و کشیدگی گردن است و همچنین کشیدگی عضله گردن نمونه‌ای از گردن‌دردهای این دسته هستند.

رادیکولوپاتی: در این دسته از گردن‌دردها، بازو و گردن به دلیل درگیری ریشه‌های عصبی، دچار درد می‌شوند. رادیکولوپاتی به غیر از درد، با علایمی مثل درد، بی‌حسی یا ضعف بازو همراه است.

میلوپاتی: این دسته از گردن‌دردها از فشار آمدن به نخاع و درگیر شدن نخاع به‌وجود می‌آیند. علایم میلوپاتی عبارتست از گردن‌درد به همراه ضعف بازو یا پا که با بی‌حسی یا مشکلات راه رفتن نیز همراه است.

دردهای حاد و مزمن گردن

 درد در هر سه نوع گردن‌درد می‌تواند به صورت حاد یا مزمن بروز کند.

درد در حالت حاد، به‌صورت ناگهانی و به‌دلیل یک آسیب‌دیدگی یا فشار رخ می‌دهد. اکثر موارد گردن‌درد حاد را می‌توان با استراحت، گذاشتن یخ و مسکن‌های بدون نسخه در مدت ۷ تا ۱۰ روز برطرف کرد.

درد مزمن گردن به دردی گفته می‌شود که بیش از سه ماه دوام داشته باشد. افرادی که درمان‌های محافظه‌کارانه برای آنها جواب نداده و از درد مزمن رنج می‌برند می‌توانند از روش‌های کاهش درد یا درمان‌های جایگزین بعدی استفاده کنند.

 

روش‌های تشخیصی گردن‌درد

 متداول‌ترین روش برای تشخیص منشاء گردن‌درد استفاده از تکنیک‌های تصویربرداری است که توسط پزشک تجویز می‌شود. برای این کار از تکنیک‌های مختلفی مثل تصویربرداری رادیولوژی، ام‌آرآی، سی‌تی‌اسکن، میلوگرام و تصویربرداری سه بعدی استفاده می‌شود.

 

روش‌های درمانی گردن‌درد

 همان‌طور که پیش‌تر گفته شد اولین و ساده‌ترین روش درمانی برای گردن درد، درمان‌های خانگی و در صدر آنها استراحت است. اما درمان‌های خانگی در برخی موارد نمی‌تواند مشکلات بیماران را به تنهایی برطرف کند و نیاز به مداخله درمانی پزشک وجود دارد که کلیه این مداخلات اعم از دارودرمانی در موارد ساده تا اعمال جراحی در موارد مورد نیاز، تحت نظر متخصصات مرکز پزشکی درمانی نسخه انجام می‌شود.

 

 

 ۱- دارودرمانی

در گردن‌دردها معمولا برای کنترل درد، التهاب، اسپاسم‌های عضلانی و آشفتگی خواب از دارودرمانی استفاده می‌شود.

 ۲- ارتزهای طبی

در مراحل مختلف درمان، معمولا برای محدود کردن حرکت، پشتیبانی از گردن آسیب‌دیده و حفظ راستای طبیعی گردن از گردنبند‌های طبی استفاده می‌شود که به دو دسته اصلی گردنبندهای نرم (از جنس فوم) و سخت (از جنس فلز یا پلاستیک) تقسیم می‌شوند.

۳- فیزیوتراپی

فیزیوتراپی نیز یکی از روش‌های درمانی گردن درد است که در صورت لزوم توسط متخصصان مرکز پزشکی درمانی نسخه برای بیمار تجویز می‌شود و در یک کلینیک اختصاصی انجام می‌شود. کلینیک تخصصی ارتوپدی مرکز پزشکی درمانی نسخه خدمات مختلفی مانند ورزش‌درمانی، الکتروتراپی، مکانوتراپی، ماساژدرمانی، آب‌درمانی و لیزردرمانی با استفاده از پیشرفته‌ترین تجهیزات پزشکی به بیماران ارائه می‌شود.

کارشناس فیزیوتراپی مرکز نسخه همچنین با ارائه برنامه ورزشی و روش‌های مراقبت از گردن متناسب با شرایط بیماران، آنها را در جلوگیری از بازگشت عارضه یاری می‌کند.

 ۴- اوزون درمانی

در این روش از قدرت اکسیژن برای تسکین درد و بازسازی بافت‌ها، مفاصل، رباط‌ها و تاندون‌های آسیب‌دیده استفاده می‌شود. اوزون‌درمانی معمولاً باعث بهبود کامل شده و به طور دائمی به درد پایان می‌دهد. این تکنیک حتی موارد شدید روماتیسم مفصلی را نیز به‌طور چشمگیری بهبود دهد. اوزون‌درمانی در مرکز پیشگیری و ارتقاء سلامت نسخه زیر نظر متخصصان ارتوپدی انجام می‌شود.

البته به غیر از اوزون‌تراپی، از سایر روش‌های تزریقی مانند تزریق کورتون و تزریق فاست نیز می‌توان برای کنترل و تسکین درد استفاده کرد که انجام این روش‌ها با تشخیص و تجویز پزشک متخصص امکان‌پذیر است.

 ۵- اعمال جراحی

اگرچه بسیاری از گردن‌دردها با انجام درمان‌های ساده و کم‌تهاجمی مانند دارودرمانی و فیزیوتراپی قابل درمان هستند، بخش معدودی از بیماران با این تکنیک‌ها درمان نشده و نیازمند انجام عمل جراحی هستند.

رزرو نوبت

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.

مشاوره با ما

فروشگاه سلامت نسخه

فروشگاه محصولات سلامت نسخه ارائه دهنده انواع اورتز،پروتز، صندل، کفش و کفی طبی است و متناسب با انواع بیماری ها و اختلالات شناخته شده در پا و مشکلات اسکلتی- عضلانی مربوط به راستای قامت هر فرد شامل انواع کمربند ها، زانو بند و بریسهای طبی است که آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

بازدید از فروشگاه

 

 

مشاوره آنلاین

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.ما اینجا هستیم تا در شناخت مشکلات و بیماریهایی که سلامت شما را تهدید می کنند، خدمات مشاوره ی کارشناسان مرکز پزشکی درمانی نسخه را ارائه دهیم.

درخواست مشاوره تلگرامی

ساعات کاری مرکز

  • شنبه تا پنجشنبه  8 صبح تا 8 عصر
  • جمعه  تعطیل

آدرس و تلفن مشاوره

  • تهران، خیابان ملاصدرا، ابتدای شیرازی شمالی، مرکز درمانی نسخه، شماره 154 
  • شماره تماس : 02143682
  • شماره تلفن فروشگاه سلامت : 02188628047
  • صندوق پستی : info@noskheh.org 

خبرنامه

همکاری با نسخه

ماکجا هستیم?

آدرس

 میدان ونک، خیابان ملاصدرا، ابتدای شیرازی شمالی، مرکز پزشکی درمانی نسخه، شماره 154

شماره تماس
02143682 

شماره تلفن فروشگاه سلامت : 02188628047

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز طب پیشگیری و ارتقا سلامت نسخه مي باشد ( © 1398)