شنبه -پنج شنبه 8:00 صبح تا 8:00 عصر

طبیب جمله علت‌های ما...

نسخه‌ای برای همه

مرکز پیشگیری و ارتقاء سلامت نسخه با بهره‌گیری از دانش بهترین پزشکان متخصص در کشور، گردآوری کامل‌ترین تیم‌های درمانی، استفاده از تجهیزات پزشکی روزآمد در درمان بیماران و ارتباط با مراکز علمی پژوهشی در دنیا توانسته است نگاه جمع کثیری از مردم و پژوهشگران این حوزه را نسبت به درمان تغییر دهد.

پایه‌گذاران این مجموعه در سال‌های فعالیت خود همواره در تلاش بوده‌اند تا نگاه بیماران، پزشکان و دست‌اندرکاران حوزه سلامت کشور را به این رویکرد جهانی معطوف کنند که علم پزشکی نوین از تک محوری بودن، به سمت چندمحوری شدن حرکت کرده است و رویکرد چندمحوری در پزشکی که جایگزین نگاه تک‌محوری شده و در دهه اخیر مورد توجه بسیاری از کشورهای پیشرو در این حوزه قرار گرفته است.

جان کلام این رویکرد نسخه بر این اصل است که دوران متخصص‌محوری به پایان رسیده و برای دست‌یافتن به نتایج مطلوب درمانی دیگر نمی‌توان به یک پزشک و متخصص متکی بود. آنچه سلامت تک‌تک مردم جامعه به آن نیاز دارد، بیمارمحوری است و راه رسیدن به این دستاورد، جایگزین کردن یک تیم درمانی به جای یک پزشک است.

طبیعی است که طرح این موضوع از سوی بنیانگذاران نسخه، مانند هر پدیده نوظهور و هر نوآوری موافقان و مخالفانی دارد؛ به‌خصوص در کشور ما که نظام سلامت سال‌هاست که دچار نوآوری‌های ساختاری اساسی نشده و بدون تغییر مانده است. اما در هر صورت باید بپذیریم که پیشرفت و نوآوری یک ضرورت است و دیر یا زود همه ما باید به آن تن در دهیم.

 

 

یک گام بلند

به جرات می‌توان گفت که مرکز پیشگیری و ارتقاء سلامت نسخه را می‌توان به عنوان جدی‌ترین پیشگام رویکرد چندمحوری در درمان بیماران در کشور دانست که توانسته در مدت فعالیت خود، این رویکرد را به عنوان یک ضرورت، در اولویت‌های کاری خود قرار دهد و شاهد این مدعا، موفقیت‌هایی است که مجموعه دکترفووت در این مدت به‌دست آورده است.

شاید تا چند سال گذشته واژه‌هایی مثل دیسک‌پزشک و پاپزشک تنها یک اصطلاح جدید در پزشکی کشور تلقی می‌شدند ولی امروز این کلمات به عنوان کلیدواژه‌هایی که دریچه‌های جدیدی را برای درمان صحیح‌تر و کم‌خطرتر بیماران باز کرده‌است شناخته می‌شوند. دریچه‌ای که اولین و بیشترین نفع آن برای خود بیمار است.

 

 

مشکلات رویکرد تک‌محوری در پزشکی

دلایل و شواهد زیادی برای برتری رویکرد چندمحوری بر رویکرد تک‌محوری در پزشکی وجود دارد اما شاید بتوان تفاوت بین این دو رویکرد را به زبان ساده‌تر در فردی که با علایم بیماری و درد مواجه است و منشاء آن را نمی‌داند مشاهده کرد. اولین پرسش در این مورد این است که او با مراجعه به کدام متخصص باید در پی درمان باشد؟!

اعتقاد «نسخه|» بر این است که اگر با رویکرد تک محوری به موضوع سلامت نگاه کنیم، باید بپذیریم که بیمار با توجه به حدس و گمان، آزمون و خطا و یا توصیه اطرفیان به یکی از متخصصان مراجعه می‌کند. بر حسب تصادف اگر منشاء بیماری او در حوزه تخصص آن متخصص بود، روند درمان در مسیر درست انجام می‌گیرد ولی اگر حدس بیمار در مورد منشاء بیماری و حوزه تخصصی مربوط به آن اشتباه بود -که در اکثر موارد همین‌طور است- چه؟!

فرد بیمار در این صورت باید به یک متخصص دیگر مراجعه کند تا شاید درمان مشکل خود را نزد او بیابد؛ و این روند آنقدر ادامه خواهد داشت تا فرد بیمار، گزینه درست را پیدا کند. و در نظر بگیرید که صرف این هزینه‌های اضافی و اتلاف وقت فراوان در شرایطی است که او همچنان با درد، علایم بیماری و مشکلات مربوط به آن دست و پنجه نرم می‌کند و علاوه بر انجام انواع دارودرمانی‌ها، عکسبرداری‌ها و مراقبت‌های پزشکی که ممکن است بی‌نتیجه باشند، حتی شاید زمان مفید فرد برای درمان موثر را از بین ببرد.

مثلا فرد بیماری که دچار پادرد است، چون در موضوع درمان تخصصی ندارد نمی‌داند که این درد به دلیل مشکلات ارتوپدی است که مربوط به متخصص ارتوپد می‌شود یا ناشی از مشکلات روماتیسمی است و مربوط به متخصص روماتولوژی می‌شود یا اینکه به دلیل مشکلات عروقی است و باید به متخصص دیگری مراجعه کند.

این تشخیص، موضوعی نیست که بتوان آن را به عهده بیمار گذاشت و انجام صحیح آن نیاز به یک رویکرد جدید و مناسب دارد؛ و به همین دلیل است که در بیشتر کشورهای پیشرفته دنیا، کلینیک‌های درمانی با رویکرد چندمحوری، به سمت بیماری‌محور شدن رفته و از حالت تخصص‌محوری خارج می‌شوند.

 

مزایای رویکرد چندمحوری

در این رویکرد که بر پایه مشاوره، غربالگری و معاینه قرار دارد، بیمار بدون اتلاف وقت، صرف هزینه‌های اضافی و اقدامات غیرضروری، پیش از خارج شدن از مجموعه درمانی می‌تواند به نتایج مورد نظر خود در راستای درمان بیماری برسد.

بیمار در این رویکرد، ابتدا توسط مشاوران درمانی غربال و به مسیر مناسب درمانی هدایت می‌شوند. در مرحله بعد، بیماران توسط پزشک عمومی معاینه شده و برای درمان تخصصی به پزشک متخصص مربوطه ارجاع داده می‌شوند و در نهایت درمان‌های تکمیلی مورد نیاز در اختیار بیماران قرار می‌گیرد. و جالب اینکه همه این مراحل در یک مجموعه و با اتلاف کمترین زمان انجام می‌شود.

 

تمام نیازهای یک بیمار

انتخاب مسیر درست و مناسب درمانی تنها مزیت رویکرد چندمحوری نیست. در واقع در این رویکرد، تمام نیازهای درمانی بیمار مورد بررسی قرار می‌گیرد و هر آنچه نیاز دارد، در اختیار او قرار می‌گیرد. به عنوان مثال یک میخچه ساده را در نظر بگیرید.

فرد بیماری که برای درمان میخچه به این مراکز مراجعه می‌کند، فقط نیازمند جراحی و خارج کردن میخچه نیست. منشاء ایجاد این عارضه فشار نامناسب وارد شده بر آن نقطه از پای او بوده است، پس احتمالا وضعیت بیومکانیکال پای او دچار مشکل است که باید مورد معاینه و درمان قرار گیرد. همچنین علاوه بر نیاز به جراح برای خارج کردن میخچه، پوست پای فرد نیز وضعیت مطلوبی ندارد که آن هم نیاز به درمان توسط متخصص مربوطه را دارد.

یعنی یک رویکرد چندمحوری علاوه بر درمان بیماری، علل بروز آن و عوارض جانبی حاصل از آن را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد و یک درمان ایده‌آل را برای بیماران به همراه دارد.

 

 

یک مسیر طولانی!

اگرچه نگاه چندمحوری در درمان بیماري‌ها در مورد مشکلات پا در کشور انجام شدهن و نتایج قابل‌قبولی را نیز در پی داشته ولی دست‌اندرکاران این مجموعه معتقدند که ضرورت گسترش دامنه فعالیت مجموعه همچنان وجود. زیرا منشاء بسیاری از بیماری‌هایی که منجر به مراجعه بیماران به مرکز پاپزشکی می‌شود، مشکلاتی در سایر اندام‌ها و دستگاه‌های بدن مثل ستون فقرات است. بنابراین راه‌اندازی مجموعه دکتر دیسک و دکتر اسپاین از اولویت‌های بعدی این مرکز است تا تلفیق این بخش‌ها در نهایت به تشکیل مجموعه درمانی کامل دستگاه عضلانی اسکلتی تبدیل شود.

همکاران ما

 

 

 

گواهینامه های بین المللی

خبرنامه

همکاری با نسخه

ماکجا هستیم?

آدرس

 میدان ونک، خیابان ملاصدرا، ابتدای شیرازی شمالی، مرکز پزشکی درمانی نسخه، شماره 154

شماره تماس
02143682 

شماره تلفن فروشگاه سلامت : 02188628047

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز طب پیشگیری و ارتقا سلامت نسخه مي باشد ( © 1398)