شنبه -پنج شنبه 8:00 صبح تا 8:00 عصر

سرطان سینه

معمولا سرطان سینه به علت رشد نابهنجار سلولهای موجود در غدد تولیدکننده شیر و یا مجاری خروج شیر از پستان ایجاد می شود. البته درصد کمی از سرطان های سینه، ممکن است از سایر بافت های پستان مانند بافت چربی نشات بگیرند.

 

 

سرطان سینه چیست؟

سرطان سینه ناشی از رشد خارج از قاعده سلول های غیرطبیعی در پستان است. در هر دو نوع تومورهای خوش خیم و بدخیم، رشد سریع و زیاد سلول ها وجود دارد. روند زیاد شدن سلول ها در تومورهای خوش خیم در مرحله مشخصی متوقف می شود، در تومورهای بدخیم این رشد به صورت غیر قابل مهار ادامه می یابد تا حدی که در صورت عدم درمان، تمامی قسمت های بدن را تحت تأثیر قرار داده و از کار می اندازد. شایع ترین نوع سرطان سینه، سرطان از منشاء مجاری شیری است و از آنجا که این نوع بافت بیشتر در یک چهارم بالایی و خارجی پستان وجود دارد، در حدود نیمی از سرطان های سینه در ربع فوقانی و خارجی آن یافت می شوند.

 

علل سرطان سینه

سن بالا، سابقه فامیلی ابتلا به سرطان، اولین حاملگی بالای ۳۰ سال، قاعدگی زیر ۱۲ سال، یائسگی بالای ۵۵ سال، عدم حاملگی، عدم شیردهی و هورمون‌ درمانی بعد از یائسگی از عوامل خطر در ابتلا به سرطان سینه هستند. چاق بودن در سرطان سینه بعد از یائسگی، سرطان تخمدان، آندومتر، کیسه صفرا و پانکراس در بروز سرطان بسیارموثر است. مصرف زیاد چربی، کار در شیفت شب، در افراد شب‌کار به دلیل تماس با نور ملاتونین از غده پینیال تولید نمی شود و سطح کم متابولیت آن یعنی سولفاتوکسی ملاتونین یکی از فاکتورهای خطر سرطان سینه می‌باشد. عدم دریافت فولات از غذا یا مکمل، ورزش نکردن و عدم تحرک کافی.

علائم سرطان

سایر علائم سرطان سینه می‌تواند یک توده در پستان، تغییر شکل پستان، گودی پوست یا تو رفتگی نوک پستان،عدم تقارن و یا بزرگی پستان، ترشح مایع از نوک پستان، یا پوسته شدن قسمتی از پوست، بزرگی غدد لنفاوی زیر بغل، باشد. در افرادی که بیماری در اندام‌های دیگر آن‌ها گسترش پیدا کرده باشد، این علائم می‌توانند درد استخوان، غدد لنفاوی متورم، تنگی نفس، یا یرقان باشد.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است معاینه پستان با دست به‌هیچ‌وجه غربالگری نیست معاینه با دست افراد ورزیده ضایعات سانتی‌متری را نشان می‌دهد در این اندازه معمولاً متاستاز به‌جای دیگری داده است ولی ماموگرافی ضایعات میلی‌متری را نشان می‌دهد که غالباً قابل‌درمان هستند و مرگ و میر را کم می‌کند. در خانم‌های که بررسی پستان با ماموگرافی و سونوگرافی هم‌زمان می‌شوند. اغلب با ماموگرافی غیرطبیعی شک می‌کنیم و با بیوپسی تأیید می‌شود. در 15 درصد خانم‌های مبتلا توده در ماموگرافی رؤیت نشده که این نوع را بیماری مخفی ازنظر ماموگرافی می‌گوییم در 30 درصد مبتلایان توده‌ای در فاصله زمانی بین انجام دو ماموگرافی به وجود آمده که به آن interval cancer می‌گوییم. خانم‌هایی که ماموگرافی نشده‌اند مثلاً چون دسترسی به ماموگرافی نداشته‌اند و یا زیر 40 سال بوده‌اند که به‌طورمعمول ماموگرافی نمی‌دهیم ممکن است با توده پستان توده زیر بغل یا تغییرات پوستی دو پستان مراجعه کنند و بعد کانسربا بیوپسی تشخیص داده می‌شود. این توده معمولاً یکی است، سفت، غیر متحرک (ثابت) است و کناره‌های نامرتب دارد چون این علامت بالینی قطعی و حتمی نیست پیگیری بیشتر برای تشخیص افتراقی بین توده خوش‌خیم و بدخیم لازم است تغییرات پوستی مثل قرمزی – ضخیم شدن پوست – منظره شبیه پوست پرتقال تو رفتن نوک پستان، ممکن است به دلیل کانسر التهابی پستان باشد. گاه فرد مبتلابه سرطان پستان با درگیری اعضا دیگر مثل استخوان، (درد مهره‌های پشت و استخوان پا)، کبد (درد شکمی، تهوع، زردی) و یا ریه (سرفه و نفس کم‌آوردن) مراجعه می‌کند. MRI در غربالگری خانم‌های پرخطر کاربرد دارد به‌هرحال تشخیص قطعی سرطان پستان با بیوپسی پستان است.

 

راه کارهای درمانی

تشخیص سرطان سینه با انجام یک نمونه‌برداری از توده مربوطه تأیید می‌شود.پس از تشخیص سرطان، آزمایش‌های بیشتری انجام می‌شوند تا مشخص شود که آیا سرطان به قسمت‌های دیگر بدن نیز سرایت کرده‌است یا خیر و چه درمان‌هایی ممکن است نسبت به بیماری واکنش نشان دهند. روش درمانی در سرطان سینه بنابر مرحله بیماری متفاوت می باشد.

• درمان جراحی

• عمل های جراحی پستان: جراحی محافظتی، ماستکتومی (بریدن تمام پستان)

• عمل های جراحی زیر بغل: بیوپسی غده لنفاوی سنتنیال، جراحی باز زیر بغل (عمل جراحی خارج نمودن غدد لنفاوی زیر بغل)

• شیمی درمانی

• رادیوتراپی

• هورمونوتراپي

خدمات کلینیک

کلینیک زنان نسخه با بهره گیری از پزشکان متعهد و کارآزموده آماده ارائه خدمات تشخیصی و درمانی به افرادی است که دچار مشکلات و بیماری های مربوط به پستان از بیماری های خوش خیم گرفته تا سرطان شده اند. کلینیک زنان اقدامات درمانی جامعی به بیماران مبتلا به سرطان پستان و دیگر بیماری های پر خطر پستان عرضه می کند.

 

 

رزرو نوبت

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.

مشاوره با ما

فروشگاه سلامت نسخه

فروشگاه محصولات سلامت نسخه ارائه دهنده انواع اورتز،پروتز، صندل، کفش و کفی طبی است و متناسب با انواع بیماری ها و اختلالات شناخته شده در پا و مشکلات اسکلتی- عضلانی مربوط به راستای قامت هر فرد شامل انواع کمربند ها، زانو بند و بریسهای طبی است که آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

بازدید از فروشگاه

 

 

مشاوره آنلاین

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.ما اینجا هستیم تا در شناخت مشکلات و بیماریهایی که سلامت شما را تهدید می کنند، خدمات مشاوره ی کارشناسان مرکز پزشکی درمانی نسخه را ارائه دهیم.

درخواست مشاوره تلگرامی

ساعات کاری مرکز

  • شنبه تا پنجشنبه  8 صبح تا 8 عصر
  • جمعه  تعطیل

آدرس و تلفن مشاوره

  • تهران، خیابان ملاصدرا، ابتدای شیرازی شمالی، مرکز درمانی نسخه، شماره 154 
  • شماره تماس : 02143682
  • شماره تلفن فروشگاه سلامت : 02188628047
  • صندوق پستی : info@noskheh.org 

خبرنامه

همکاری با نسخه

ماکجا هستیم?

آدرس

 میدان ونک، خیابان ملاصدرا، ابتدای شیرازی شمالی، مرکز پزشکی درمانی نسخه، شماره 154

شماره تماس
02143682 

شماره تلفن فروشگاه سلامت : 02188628047

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز طب پیشگیری و ارتقا سلامت نسخه مي باشد ( © 1398)