شنبه -پنج شنبه 8:00 صبح تا 8:00 عصر

شناسنامه سلامتی

از میان عوامل بسیاری که در سلامت انسان تاثیر گذار می باشد می توان به ژنتیک , عوامل بیولوژیکی ,سن , جنس و سبک زندگی اشاره کرد. به نظر می رسد لزوم تغییر نگرش اساسی در امر بهداشت با هدف حفظ و ارتقاء سلامتی ضروری است. بدین منظور شناسنامه سلامت در مرکز چکاپ نسخه با بررسی ریسک فاکتورهای ابتلا هر فرد به بیماری در آینده یا بیماری هایی که در حال حاضر فرد به ان مبتلا است تهییه می شود تا فرد بتواند از وقوع بیماری های بعدی در 5 تا 10 سال اینده جلوگیری نماید.

 

 

شناسنامه سلامت در مرکز چکاپ نسخه

براساس مطالعاتی که در دکتر چکاپ انجام می شود برای فرد یک شناسنامه سلامتی صادر می گردد که در آن مشخص می شود احتمال رخداد چه بیماری هایی در فرد وجود دارد و در حال حاضر با چه بیماری های مواجه است.

افراد در شناسنامه سلامتی به سه دسته تقسیم می شوند:

1- سالم: افرادی که در حال حاضر با بیماری خاصی مواجه نیستند اما باز هم براساس سابقه فامیلی و بر اینکه احتمال رخداد چه بیماری هایی برای فرد وجود دارد نیز بررسی میشود.

2- در ریسک: افرادی که احتمال رخداد بیماری در آنان ریسک بالایی دارد و به دقت مشخص می شود که دارای چه ریسک فاکتورهایی هستند.

3- بیمار: افراد بیماری که با توجه به بیماری خاصی که دارند و در ادامه ممکن است در آستانه رخداد چه بیماری هایی قرار بگیرند که از آن بیماری نشات می گیرد، به دقت بررسی و به پزشکان و متخصصین مربوطه ارجاع داده خواهند شد.

شناسنامه سلامت وضعیت سلامت آینده فرد را در طی 5 تا 10 سال آینده مشخص می کند و احتمال رخداد بیماری های مختلف را در آن بررسی می کنند.

 

معرفی اجمالی شناسنامه سلامت نسخه

مجموعه دکتر چکاپ برای مراجعین به بخش های مختلف چکاپ مانند چکاپ سرطان، چکاپ دانش آموزی، چکاپ سازمانی و چکاپ اسکلتی- عضلانی، بر اساس ریسک فاکتورهای بدست آمده شناسنامه سلامت مخصوص هر فرد را صادر میکند که شامل بخش هاي زير می باشد:

1) خلاصه وضعيت سلامت و عوامل موثر بر سلامت فرد

2) اطلاعات عمومي مراجعه کننده شامل مشخصات فردی، مشخصات خانواده، بررسي سوابق بهداشتي و تلفن و آدرس محل سكونت فرد مي باشد.

3) نمودارهای استاندارد قد به سن و نمایه توده بدني (BMI) جهت کودکان، نوجوانان، آقایان و بانوان

4) جداول ثبت نتايج پايش رشد کودکان و نوجوانان

5) جداول ثبت نتايج پايش رشد ويژه دانش آموزان با نيازهاي ويژه

6) ارزيابي وضعيت پزشكي شامل سابقه بيماري/ عادت در خانواده، جدول مراقبت ويژه

7) معاینه پزشک عمومی

8) ارزيابي نهايي پزشك عمومي از مراجعین

9) نتایج معاینات پزشک متخصص/ فوق تخصص

10) آزمون های تربیت بدنی شامل ارزیابی ساختار قامتی و آمادگی جسمانی، ارزیابی ترکیب بدنی (ضخامت چربی)، ارزیابی آمادگی جسمانی مرتبط با سلامت

11) جدول پيگيري ارجاعات و توصيه ها

12) جدول اختلالات/ بيماري هاي تشخيص داده شده توسط پزشك كه نياز به پيگيري و مراقبت دارند.

 

ارزيابي وضعيت پزشكي

شامل جداول: سابقه بيماري/ عادت در خانواده و جدول مراقبت ويژه مي باشد. توجه: اين جداول توسط پزشك عمومي تكميل مي گردد.

جدول سابقه بيماري/ عادت در خانواده

در صورتی که افراد خانواده مراجع (پدر، مادر، خواهر، برادر) به یکی از بیماری های قيد شده در جدول مبتلا باشد در ستون و رديف مربوطه در جدول علامت زده شود.

جدول مراقبت ويژه

در صورتی که فرد به یکی از بیماری های نيازمند مراقبت ويژه كه در جدول قيد شده مبتلا باشد در ستون و رديف مربوطه در جدول علامت زده شود. در صورتی که فرد تحت درمان با داروی خاصی به مدت بیش از سه ماه باشد در مربع مربوطه با علامت مشخص و نام دارو، نوشته شود.

 

 

نحوه انجام معاینات عمومی و تخصصی جهت تهیه شناسنامه سلامت

معاینات پزشک عمومی

این جدول توسط پزشک عمومی تکمیل می شود و شامل معاینه از نظر: وضعیت عمومی (قد به سن، نمایه توده بدنی، زردي اسكلرا، بررسی مخاط)، چشم، گوش، غدد، ریه، قلب و عروق، جلدی، ستون فقرات، قفسه سینه و اندام ها، اختلال روانپزشکی، شکم، ادراری تناسلی، روند بلوغ (در پايه اول

ابتدايي در دختران و در پايه اول متوسطه در دختران و پسران)، اختلال ژنتیک و مادرزادی، فشار خون و رفتارهای پر خطر می باشد که بر اساس بسته خدمت ویژه پزشک بررسی و معاینه نموده و بر اساس یافته های ارزیابی در هر معاینه و اقدامات انجام داده جدول فوق الذکر را تکمیل می نماید. پزشک اقداماتی که برای فرد انجام می دهد اعم از درخواست آزمایش و درمان را در ستون و ردیف مربوطه یادداشت می نماید و در صورت نیاز به پیگیری، زمان پیگری را نیز در قسمت مربوطه ثبت می نماید. در صورتی که نیاز به اقدام بعدی نمی باشد در ستون "لازم نیست" علامت زده می شود. نتایج حاصل از پیگیری باید در ستون مربوطه و به صورت بهبود، بدون تغییر و تشدید علامت زده شود و در صورت نیاز به ارجاع تخصصی چه در اولین مراجعه و چه در زمان پیگیری باید در ستون ارجاع تخصصی نوشته شود.

نتايج معاينات پزشك متخصص و فوق تخصص

در صورتی که فرد نیاز ارجاع به متخصص/فوق تخصص داشته باشد با شناسنامه سلامت به بخش تخصصی/ و فوق تخصصی معرفی می شود. متخصص/ فوق تخصص پس از معاینه ، نظریه خود را در جداول مربوطه منعکس می نماید. در پایان این جدول، پزشک متخصص توصیه های لازم و اقدامات ضروری را نوشته مهر و امضاء نموده، تاریخ را درج می نماید.

ارزيابي ساختار قامتي و آمادگي جسماني، ارزيابي تركيب بدني، ارزيابي آمادگي جسماني مرتبط با سلامت

اين ارزيابي ها مربوط به آزمون ها و توصیه های تربیت بدنی است که توسط آزماینده تربیت بدنی با دستورالعمل مربوطه در ضمن سال تحصیلي انجام می گیرد.

در انتهاي شناسنامه سلامت به ترتيب دو فرم "پیگیری ارجاعات و توصیه ها" و " اختلالات/ بیماری های تشخیص داده شده در طول سال تحصیلی توسط پزشك" به طور مشترك براي تمام مقاطع وجود دارد.

فرم اختلالات/ بیماری های تشخیص داده شده توسط پزشك در طول سال

در این جداول اختلالات/ بیماری های تشخیص داده شده که پس از آزمون های غربالگری و در طول سال ممکن است ایجاد شود و نیاز به پیگیری و مراقبت دارد، به وسیله مراقبين سلامت، کارکنان بهداشتی و بهورزان ثبت می گردد. با توجه به این که افراد در چه سن و وضعیتی هستند در ستون مربوطه، ثبت می شود و در ستون های قسمت معاینه و تشخیص: تاریخ تشخیص نوشته می شود و نتیجه معاینه در صورتی که موردی نداشته باشد در قسمت مربوطه علامت زده مي شود و در صورتی که دارای اختلال یا بیماری باشد در قسمت مربوطه علامت زده مي شود و نام اختلال یا بیماری در ستون مربوطه قید می گردد. و در ستون های اقدامات پزشك و نتيجه ارجاع بر اساس موارد ذكر شده در جدول اگر اقداماتی صورت گرفته علامت زده شده و ثبت می گردد. در ستون توضیحات و توصیه های لازم و پیگیری، هر نوع اقدام یا خدماتی که در جهت مشاوره و پیگیری به بیمار ارائه می شود، ثبت می گردد.

 

 

رزرو نوبت

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.

مشاوره با ما

فروشگاه سلامت نسخه

فروشگاه محصولات سلامت نسخه ارائه دهنده انواع اورتز،پروتز، صندل، کفش و کفی طبی است و متناسب با انواع بیماری ها و اختلالات شناخته شده در پا و مشکلات اسکلتی- عضلانی مربوط به راستای قامت هر فرد شامل انواع کمربند ها، زانو بند و بریسهای طبی است که آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

بازدید از فروشگاه

 

 

مشاوره آنلاین

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.ما اینجا هستیم تا در شناخت مشکلات و بیماریهایی که سلامت شما را تهدید می کنند، خدمات مشاوره ی کارشناسان مرکز پزشکی درمانی نسخه را ارائه دهیم.

درخواست مشاوره تلگرامی

ساعات کاری مرکز

  • شنبه تا پنجشنبه  8 صبح تا 8 عصر
  • جمعه  تعطیل

آدرس و تلفن مشاوره

  • تهران، خیابان ملاصدرا، ابتدای شیرازی شمالی، مرکز درمانی نسخه، شماره 154 
  • شماره تماس : 02143682
  • شماره تلفن فروشگاه سلامت : 02188628047
  • صندوق پستی : info@noskheh.org 

خبرنامه

همکاری با نسخه

ماکجا هستیم?

آدرس

 میدان ونک، خیابان ملاصدرا، ابتدای شیرازی شمالی، مرکز پزشکی درمانی نسخه، شماره 154

شماره تماس
02143682 

شماره تلفن فروشگاه سلامت : 02188628047

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز طب پیشگیری و ارتقا سلامت نسخه مي باشد ( © 1398)