شنبه -پنج شنبه 8:00 صبح تا 8:00 عصر

چکاپ دانش آموزی

برای کاهش آمار مبتلایان به بیماری‌های اسکلتی عضلانی باید بیش از پیش سلامت کودکان را مورد توجه قرار داد. بی‌تحرکی و حضور تکنولوژی مدرن بدون توجه به فرهنگ استفاده از آن مهم‌ترین موضوعاتی است که سلامت کودکان جامعه را تهدید می‌کنند.

 

 

چکاپ دانش آموزی

بیماری‌های غیرواگیر یکی از مشکلات مهم و چالش‌های اساسی زندگی بشر در سه دهه آینده است. متخصصان معتقدند بیماری‌های غیرواگیر که ریشه در سبک زندگی انسان و عوامل محیطی دارند، کیفیت زندگی انسان را از بین می‌برند که قابل پیشگیری هستند.

یکی از این بیماری‌های غیرواگیر که متأسفانه سن ابتلا به آن در کشور ما پایین آمده، بیماری‌های اسکلتی عضلانی است. این دسته از بیماری‌ها که به‌دنبال فقر حرکتی و تغذیه نادرست بروز می‌کنند می‌توانند جامعه را در معرض خطرات بسیاری قرار دهند.

یکی از عوامل موثر در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان در هر دوره تحصیلی سلامت جسمانی و روانی آنان است.بنابراین چه از نظر آموزشی و کنترل عوامل افت تحصیلی و چه از نظر بهداشتی و پیشگیری از بیماری ها و بروز معلولیت ها لازم است سلامت جسمی و روانی تمامی دانش آموزان مورد ارزیابی قرار گیرد . منظور از معاینات غربالگری جستجوی بیماری یا اختلال به وسیله آزمون های عملي و سریع ، معاینه و یا روش های دیگر در افرادی است که ظاهراً سالم به نظر می رسند.در مراقبت های بهداشتی درمانی دانش آموزان ، برای شناسایی برخی از بیماری و نقایصی مانند اختلالات رشد ، مشکلات بینایی و شنوایی ، بیماری های لثه و پوسیدگی دندان، گواتر و کم خونی ، اختلالات رفتاری، انحراف ستون فقرات واختلالات عملکرد دستگاههای بدن معاینات غربالگری به صورت سالانه انجام می شود که شامل معاینات پزشکی وارزیابی مقدماتی دانش آموزان بوده و نتایج آن در شناسنامه سلامت دانش آموز ثبت می گردد.

علل ایجاد اختلالات اسکلتی عضلانی در دانش آموزان

اختلالات اسکلتي- عضلاني در بين دانش آموزان مدارس بسيار شايع مي باشد. اعمال بار سنگين توسط کيف کولي مدرسه به نواحي گردن، شانه ها و ستون فقرات ممکن است منتج به بروز اختلالات اسکلتي-عضلاني در دانش آموزان شود.

بیماری های غیر واگیردار مانند بیماری های اسکلتی-عضلانی، که به علت فقر حرکتی و بعضا تغذیه نادرست در دانش آموزان بروز می کند. امروزه بی تحرکی و به دنبال آن چاقی معضل بسیاری از جوامع امروزی است که می‌تواند به بروز دردهای اسکلتی عضلانی و به‌دنبال آن کاهش کیفیت زندگی منجر شود.

فرزندان ما بیشتر فعالیت‌های خود را پشت سیستم رایانه انجام می‌دهند. گرفتن تکالیف، انجام برخی تکالیف و تحقیقات درسی و حتی بازی و سرگرمی آنها پشت سیستم‌های رایانه‌ای انجام می‌شود.از یک سو سنگینی تکالیف مدرسه و کلاس‌های مختلف درسی نیازمند زمان زیادی است که باید صرف شود، از سوی دیگر اندک زمانی هم که باقی می‌ماند صرف بازی با رایانه‌ها یا گوشی موبایل می‌شود.

این بی‌تحرکی در کنار تغذیه نامناسب و تمایل به خوردن غذاهای چرب و فست فودها باعث شده فرزندان ما با اضافه وزن به استقبال دردها و مشکلات اسکلتی و مفصلی بروند.

تحقیق انجام شده روی 5هزار دانش‌آموز نشان داده که حدود 20 درصد آنها به اختلالات اسکلتی عضلانی مبتلا بوده‌اند.وی در توضیح دلیل این مشکل می‌گوید: کیف‌های سنگین مدرسه یکی از دلایل بروز این مشکل است. درحالی که وزن کیف مدرسه، باید زیر 10 درصد از وزن دانش‌آموز باشد اما ما کیف‌هایی را می‌بینیم که از شدت سنگینی والدین را نیز دچار مشکل می‌کنند.نوع نشستن پشت میز مدرسه، دلیل دیگر فشار روی ستون فقرات دانش‌آموزان است. همچنین زمان طولانی‌ای که صرف انجام تکالیف مدرسه چه پشت میز و چه به صورت دراز کشیده و دمر می‌شود دلیل دیگری برای این مشکل است. در میان این دلایل نباید از نقش مهم کم تحرکی غافل شد. نداشتن فعالیت فیزیکی مناسب و صحیح باعث می‌شود عضلات و استخوان‌ها رشد کافی نداشته باشند.

 

ضرورت انجام چکاپ دانش آموزی

برای کاهش آمار مبتلایان به بیماری‌های اسکلتی عضلانی باید بیش از پیش سلامت کودکان را مورد توجه قرار داد. بی‌تحرکی و حضور تکنولوژی مدرن بدون توجه به فرهنگ استفاده از آن مهم‌ترین موضوعاتی است که سلامت کودکان و دانش آموزان جامعه را تهدید می‌کنند.

همانطور که به فکر کلاس‌های درسی فرزندانتان هستید و همان‌طور که مراقب سلامت دندان فرزندان خود هستید باید برای حفظ سلامت ساختار اسکلتی عضلانی او هم مواردی را رعایت کنید.

بیشتر بچه‌ها کم می‌خوابند یا بد می‌خوابند. برای مثال ثابت شده است دمر خوابیدن فشار زیادی روی دیسک بین مهره‌ها وارد می‌کند که به مرور می‌تواند منشأ دردهای بسیاری باشد. مشاوره‌های بهداشتی و توانبخشی می‌تواند از بروز بسیاری از این نوع مشکلات پیشگیری کند، بنابراین لازم است مانند کشورهای پیشرفته دنیا، همه افراد جامعه در کنار بررسی‌ها و معاینات دوره‌ای پزشکی از نظر سلامت سیستم اسکلتی بدن نیز بررسی شوند تا در صورت بروز عارضه بموقع از پیشرفت آن پیشگیری شود.

 

خدمات ارائه شده در بخش چکاپ دانش آموزی نسخه

قبل از اینکه دانش آموزان به نارسایی های جدی اختلالات عضلانی اسکلتی برسند باید تحت نظر بگیریم و پیشگیری کنیم و تنها با یک تغییر و آموزش ساده به کودکان، می شود پیشگیری از آسیب های جدی که ممکن است تا بزرگسالی همراهشان باشد را، انجام داد.

در مرکز چکاپ دانش آموزی نسخه نیز غربالگری قد و وزن دانش آموزان، غربال بیماری‌های مادرزادی فردی و ساختار قامتی کودک بررسی می‌شود.

اگر اختلالی در دانش آموزان پیدا شود بر اساس بسته‌های خدمتی تعریف شده، به آن‌ها خدمات تخصصی مورد نیاز ارائه می‌شود.

در کلینیک چکاپ دانش آموزی نسخه افراد یک به یک و جداگانه چکاپ و مشکلات آن ها بررسی می شود و به پزشک مربوطه ارجاع داده می شود.

 

 

رزرو نوبت

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.

مشاوره با ما

فروشگاه سلامت نسخه

فروشگاه محصولات سلامت نسخه ارائه دهنده انواع اورتز،پروتز، صندل، کفش و کفی طبی است و متناسب با انواع بیماری ها و اختلالات شناخته شده در پا و مشکلات اسکلتی- عضلانی مربوط به راستای قامت هر فرد شامل انواع کمربند ها، زانو بند و بریسهای طبی است که آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

بازدید از فروشگاه

 

 

مشاوره آنلاین

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.ما اینجا هستیم تا در شناخت مشکلات و بیماریهایی که سلامت شما را تهدید می کنند، خدمات مشاوره ی کارشناسان مرکز پزشکی درمانی نسخه را ارائه دهیم.

درخواست مشاوره تلگرامی

ساعات کاری مرکز

  • شنبه تا پنجشنبه  8 صبح تا 8 عصر
  • جمعه  تعطیل

آدرس و تلفن مشاوره

  • تهران، خیابان ملاصدرا، ابتدای شیرازی شمالی، مرکز درمانی نسخه، شماره 154 
  • شماره تماس : 02143682
  • شماره تلفن فروشگاه سلامت : 02188628047
  • صندوق پستی : info@noskheh.org 

خبرنامه

همکاری با نسخه

ماکجا هستیم?

آدرس

 میدان ونک، خیابان ملاصدرا، ابتدای شیرازی شمالی، مرکز پزشکی درمانی نسخه، شماره 154

شماره تماس
02143682 

شماره تلفن فروشگاه سلامت : 02188628047

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز طب پیشگیری و ارتقا سلامت نسخه مي باشد ( © 1398)