شنبه -پنج شنبه 8:00 صبح تا 8:00 عصر

چکاپ سرطان

غربالگری به تشخیص زود هنگام سرطان کمک می کند ، یعنی زمانی که سرطان هنوز در مراحل اولیه است و علایم و نشانه ای ندارد . در بسیاری از سرطانها ، تشخیص زود هنگام ، فرآیند درمان را کوتاهتر ، آسانتر و موفقیت آمیز تر می کند.

 

 

غربالگری سرطان

غربالگری سرطان نوعی آزمایش غربالگری به‌ شکل جستجوی سرطان پیش از ظهور علائم بیماری در فرد است. غربالگری به تشخیص و شناسایی زودهنگام سرطان کمک می‌کند. غربالگری سرطان عبارت است از مجموعه‌ای از تست‌های پزشکی که اگر پاسخ تست غربالگری منفی بود، خیال فرد آزمایش دهنده آسوده می‌گردد، اما اگر پاسخ مثبت بود دال بر وجود سرطان نیست، بلکه فرد را ملزم به انجام آزمایش‌های تکمیلی و پیگیری می‌نماید. چنانچه در آزمایش‌ها تکمیلی نیز وجود سرطان تأیید شد به دلیل تشخیص زودهنگام از طریق غربالگری جای هیچ‌گونه نگرانی برای فرد نیست چرا که اساساً هدف اصلی انجام غربالگری این است که سرطان را در مراحل اولیه یعنی زمانی که هیچ علائم و نشانه‌ای ندارد، شناسایی کند که به دنبال این تشخیص به هنگام، پروسه درمان کوتاه‌تر و در دسترس تر و نتیجه‌بخش‌تر خواهد بود.

غربالگری یا واژه ملموس و متداول آن در سطح جامعه یعنی چکاپ تا میزانی اهمیت دارد که سازمان بهداشت جهانی آن را یکی از مهم‌ترین سلاح‌های مبارزه با سرطان معرفی کرده‌است.

نکته بسیار حائز اهمیت این است که هنگامی‌که دکتر پیشنهاد غربالگری می‌دهد، به این معنا نیست فرد مبتلا به سرطان می‌باشد بلکه تست غربالگری زمانی انجام می‌شود که فرد هیچ علامت یا نشانه‌ای از سرطان ندارد و صرفاً هدفی جز پیشگیری نخواهد داشت.

 

هدف از راه اندازی کلینیک چکاپ سرطان نسخه

در ایران با توجه به آنکه چندین سال است که برنامه ملی کنترل سرطان به ‌صورت جامع و کامل تدوین می‌شود اما قسمت ابتدایی این برنامه یعنی کشف زودهنگام به‌ خوبی در کشور اجرا نمی‌شود. با توجه به افزایش میزان شیوع سرطان در دنیا، هر کشور هدفمندی که نگران سلامتی افراد جامعه خود باشد سیاست‌هایی را برای کنترل مناسب و به‌موقع شیوع سرطان به کار می‌بندد.

در همین راستا در کلینیک چکاپ نسخه در بخش چکاپ سرطان به این موضوع می پردازد که آیا احتمال رخداد سرطان در فرد مراجعه کننده وجود دارد یا خیر و در این کلینیک شناسنامه سلامت برای مراجعین صادر می کنیم، که شامل ریسک فاکتورهای اولیه ، وضعیت سلامتی، سن فیزیولوژیک، سن شناسنامه ای، بیماری ها و حساسیت هایی که بیمار دارد، می باشد و به طور کامل وضعیت سلامت مراجع کننده مشخص می شود و اینکه احتمال رخداد چه بیماری های در آینده برای فرد وجود دارد.

در کلینیک چکاپ سرطان ما به چهار سرطان شایع از جمله سرطان سینه، سرطان دهانه رحم در زنان و سرطان روده و سرطان پروستات در آقایان به صورت کامل و دقیق بررسی انجام می دهیم.

بعد از اینکه افراد آزمایشات اولیه را انجام دادند توسط متخصصین بررسی های لازم انجام می شود و احتمال رخداد سرطان در افراد به دقت بررسی می شود و گفته می شود که تا چه میزان احتمال رخداد سرطان در افراد وجود دارد.

این کلینیک با بهره گیری از دانش و مهارت برترین متخصصان تاسیس و با داشتن رویکردی پیشگیرانه نسبت به موضوع سلامت در کنار ارائه کلیه خدمات تشخیصی و درمانی به درمان بیماری های مربوط به سرطان می پردازد. همچنین این مرکز با بهره‌گیری از مدرن‌ترین تجهیزات روز دنیا و با همراهی کادری مجرب و متخصص در محیطی آرامش بخش آماده ارائه کلیه خدمات درمانی به افراد می باشد.

 

چکاپ زنان

خانم ها در سنين مختلف مستعد ابتلا به برخي از بيماري ها هستند. اين در حالي است كه با انجام برخي آزمون ها و چكاپ هاي دوره اي مي توان از بروز اين مشكلات پيشگيري كرد و يا با تشخيص زود هنگام آنها نسبت به درمان به موقع اقدام كرد. در ادامه ما در کلینیک چکاپ سرطان به چکاپ دو نوع سرطان شایع در زنان می پردازیم:

1) تست های غربالگری سرطان سینه

در بعضي از خانم ها عوامل مستعد كننده اي وجود دارد كه احتمال ابتلا به اين بيماري را افزايش مي دهد و از بين آنها مي توان به وجود سابقه سرطان سينه در بستگان مخصوصاً بستگان درجه اول فرد (مادر، خواهر، دختر)، كم تحركي و چاقي پس از سن يائسگي، مصرف چربي به مقدار زياد، افزايش سن، سابقه سرطان سينه و عود مجدد بيماري، يائسگي ديررس (بعد از ۵۵ سالگي)، بچه دار نشدن يا حتي تولد اولين فرزند بعد از سن ۳۰ سالگي اشاره كرد.

خانم ها نبايد منتظر اين علائم باشند بلكه از سن ۲۵ سالگي بايد سالي يك بار توسط پزشك معاينه شوند و از ۳۵ سالگي به بعد، با توصيه پزشك در پنج سال اول يك ماموگرافي و سپس هر دو سال يك بار ماموگرافي داشته باشند.

به طور معمول بين ۴۰ تا ۵۰ سالگي بايد هر دو سال يك بار و از سن ۵۰ تا ۷۰ سالگي بايد به صورت سالانه ماموگرافي سينه انجام شود اما خانم هايي كه عوامل مستعد كننده مانند سابقه فاميلي و سرطان سينه در سنين پايين در آنها وجود داشته باشد بايد ماموگرافي را تحت نظر پزشك از سنين پايين تري شروع كنند.

همچنين مراجعه به پزشك ربطي به اينكه خانم متاهل يا مجرد است ندارد و گاهي توده ها در خانم هاي مجرد هم ديده مي شود.

 

2) تست های غربالگری سرطان دهانه رحم

پاپ اسمير (PAP SMEAR) آزمايش نمونه هاي سلولي برداشته شده از قسمت گردن رحم در خانم هاست. اين آزمون بهترين روش براي شناسايي عوارض پيش سرطاني و مخفي تومورهاي كوچكي است كه به سرطان گردن رحم منتهي مي شوند.

اين در حالي است كه اگر سرطان گردن رحم زود شناسايي شود، مي توان آن را درمان كرد. به طور كلي همه خانم هايي كه ازدواج كرده اند بايد سالي يك بار براي آزمون پاپ اسمير به متخصص زنان مراجعه كنند اما انجام اين آزمون براي دختران مجرد ضرورتي ندارد.

قبل از انجام آزمون با پزشك خود مشورت كنيد تا از شرايط آن مطلع شويد.

 

 

چکاپ مردان

به طور كلي آقايان كمتر از خانم ها به سلامت شان اهميت مي دهند و معمولاً زماني به پزشك مراجعه مي كنند كه تحمل درد برايشان غير ممكن است.

متاسفانه گاهي اين سهل انگاري برايشان گران تمام مي شود چرا كه تاخير در مراجعه به پزشك، ممكن است بيماري را به مراحل پيشرفته و خطرناك برساند. بنابراين انجام چكاپ هاي سلامت به پيشگيري و تشخيص زود هنگام و درمان مناسب بيماري احتمالي منجر خواهد شد.

1) آزمون سرطان پروستات

سرطان پروستات يكي از سرطان هاي شايع ميان تمام مردان دنياست كه مانند خيلي از سرطان هاي ديگر علت شناخته شده اي براي آن وجود ندارد اما اختلال در عوامل هورموني مرداني و آنتي ژن ها، رژيم غذايي نامناسب، عوامل محيطي مانند زندگي در شهرهاي بزرگ صنعتي، عوامل ژنتيكي و سابقه خانوادگي مي تواند احتمال ابتلا به سرطان پروستات را افزايش دهد.

بنابراين آقايان بايد از سنين ۴۵ تا ۵۰ سالگي سالي يك بار چكاپ شوند. در اين آزمايش با معاينه انگشتي مي توان بزرگي غير سرطاني پروستات را تشخيص داد و در صورت مشكوك بودن و بروز علائمي مثل درد مداوم قسمت پايين كمر، سوزش و تكرر ادرار، جاي شدن ضعيف و بي اختيار ادرار، ناتواني در ادرار كردن، جريان منقطع و ضعيف ادرار، وجود خون در ادرار، خروج مايع مني همراه با درد و آزمون PSA يا همان آنتي ژن اختصاصي پروستات سرطان پروستات رديابي خواهد شد.

توجه كنيد:

افرادي كه پدر يا عموي آنها به سرطان پروستات مبتلا بوده اند، چهار برابر بيشتر از سايرين در معرض خطر ابتلا به اين بيماري قرار دارند و بعد از ۴۰ سالگي بايد سالي يك بار براي چكاپ به ارولوژيست مراجعه كنند.

2) آزمایش PSA (Prostate Specific Antigen):

این تست غربالگری بسیار راحت و در دسترس می‌باشد و شامل اندازه‌گیری سطح ماده‌ای به نام PSAدر خون می‌باشد که چنانچه میزان آن از حد طبیعی بالاتر باشد مشکوک به سرطان پروستات بوده و فرد را ملزم به انجام آزمایش‌ها تکمیلی می‌کند.

 

 

رزرو نوبت

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.

مشاوره با ما

فروشگاه سلامت نسخه

فروشگاه محصولات سلامت نسخه ارائه دهنده انواع اورتز،پروتز، صندل، کفش و کفی طبی است و متناسب با انواع بیماری ها و اختلالات شناخته شده در پا و مشکلات اسکلتی- عضلانی مربوط به راستای قامت هر فرد شامل انواع کمربند ها، زانو بند و بریسهای طبی است که آماده ارائه خدمات به شما عزیزان می باشد.

بازدید از فروشگاه

 

 

مشاوره آنلاین

درمان به کمک ارایه اطلاعات به بیمار جدید ترین و کم هزینه ترین راه جهت ارتقای سطح سلامت و افزایش کیفیت زندگی افراد است.ما اینجا هستیم تا در شناخت مشکلات و بیماریهایی که سلامت شما را تهدید می کنند، خدمات مشاوره ی کارشناسان مرکز پزشکی درمانی نسخه را ارائه دهیم.

درخواست مشاوره تلگرامی

ساعات کاری مرکز

  • شنبه تا پنجشنبه  8 صبح تا 8 عصر
  • جمعه  تعطیل

آدرس و تلفن مشاوره

  • تهران، خیابان ملاصدرا، ابتدای شیرازی شمالی، مرکز درمانی نسخه، شماره 154 
  • شماره تماس : 02143682
  • شماره تلفن فروشگاه سلامت : 02188628047
  • صندوق پستی : info@noskheh.org 

خبرنامه

همکاری با نسخه

ماکجا هستیم?

آدرس

 میدان ونک، خیابان ملاصدرا، ابتدای شیرازی شمالی، مرکز پزشکی درمانی نسخه، شماره 154

شماره تماس
02143682 

شماره تلفن فروشگاه سلامت : 02188628047

کليه حقوق اين سايت متعلق به مرکز طب پیشگیری و ارتقا سلامت نسخه مي باشد ( © 1398)